تولید کننده میلگرد بستر در تهران
نحوه تشخیص نوع میلگرد بستر استفاده شده در ساختمان

نحوه تشخیص نوع میلگرد بستر استفاده شده در سازه

فهرست مطالب

یک سوالی که همیشه برای خریداران ملک مطرح است این است که از کجا بدانیم چه نوع میلگرد بستری در سازه ما استفاده شده است؟! در این مقاله از تولید کننده میلگرد بستر ایران سازه به نحوه تشخیص نوع میلگرد بستر استفاده شده در ساختمان می‌پردازیم.

روش تشخیص نوع میلگرد بستر استفاده شده در ساختمان

در مقاله میلگرد بستر درباره چیستی میلگرد بستر مفصلا توضیح داده ایم. به طور کل یکی از روش های مقاوم سازی ساختمان که بسیار مقرون به صرفه و کاربردی است، استفاده از میلگرد بستر در دیوارچینی است.

میلگرد بستر، یک جفت مفتول طولی تغییر شکل یافته هستند که به صورت نردبانی یا خرپایی جوش داده می‌شوند و در ابعاد ۵.۵ -۱۱ و ۱۵ سانتی متری در درزهای ملات در بین ردیف‌های واحد بنایی به کار برده می‌شوند. برای تشخیص نوع میلگردی که در سازه استفاده شده است سه روش وجود دارد:

 1. بازدید از محل

یک روش ساده برای تشخیص میلگرد بستر خرپایی و نردبانی، بازدید از محل است. در این روش، کارشناسان ساختمان به محل می روند و با بررسی سازه های موجود، عناصر مورد نظر را تشخیص می دهند. این روش معمولاً برای تشخیص مشکلات و نقاط ضعف در میلگرد بستر خرپایی و نردبانی استفاده می شود.

 1. استفاده از سنجش فرکانس

در این روش، از تکنولوژی سنجش فرکانس استفاده می شود تا مشخص شود که آیا میلگرد ها به درستی نصب شده اند یا خیر. در این روش، فرکانس هایی که توسط میلگرد بستر خرپایی و نردبانی ایجاد می شود، با فرکانس های مرجع مقایسه می شود تا اطمینان حاصل شود که عناصر به درستی نصب شده اند.

 1. استفاده از تصاویر ساتلیتی

در برخی موارد، از تصاویر ساتلیتی برای تشخیص میلگرد بستر خرپایی و نردبانی استفاده می شود. در این روش، تصاویر ساتلیتی از ساختمان یا سازه مورد نظر گرفته می شود و با بررسی آن ها، عناصر مورد نظر تشخیص داده می شود.

 1. آزمایش های غیرمخرب

آزمایش های غیرمخرب (NDT) روش هایی هستند که برای تشخیص مشکلات و نقاط ضعف در عناصر ساختمانی استفاده می شوند. در این روش، با استفاده از امواج صوتی، اشعه X و دیگر تکنولوژی ها، عناصر ساختمانی بررسی می شوند. با توجه به نتایج آزمایش های NDT، می توان مشکلات و نقاط ضعف در میلگرد بستر خرپایی و نردبانی را تشخیص داد.

آیا استفاده از میلگرد بستر اجباری شده است؟

بله طبق پیوست ششم آیین نامه ۲۸۰۰ ساختمان استفاده از میلگرد بستر در دیوارهای غیرسازه ای الزامی شده است. این الزام برای ایمنی بیشتر در برابر زلزله و امنیت شما در نظر گرفته شده است و از لحاظ قیمت هم قیمت میلگرد بستر بسیار ارزان تر از نبشی کشی های سنتی است.

الزام استفاده از میلگرد بستر

تفاوت میلگرد بستر خرپایی و نردبانی چیست؟

“میلگرد بستر خرپایی مفتول به شکل زیگزاگ بوده که از مقاومت بالاتری نسبت به میلگرد بستر نردبانی برخوردار است.
این نوع میلگرد به دو صورت تولید می‌شود: ۱- با استفاده از مفتول فولادی آج‌دار ۲- با استفاده از مفتول ساده
شیوه قرار گیری آنها به این صورت است که دو مفتول فولادی آج‌دار به صورت موازی و در یک امتداد قرار می‌گیرند و مفتول ساده به صورت هفت-هشت یا زیگزاگ در میانه این دو جوشکاری می‌شود.”

“میلگرد بستر نردبانی (Bed Joint Reinforcement)، همانطور که از نام آن پیداست به شکل عمود بر مفتول های طولی می‌باشد.
جنس نوع نردبانی، فولاد گالوانیزه آج‌‎دار است که گالوانیزه و آج‌دار بودن جنس آن جز الزامات آن است. زیرا این محصول باید دارای استحکام مناسبی باشد و دچار زنگ زدگی نشود.”

مزایای میلگرد بستر خرپایی چیست؟

 1. پایداری سازه: میلگرد بستر خرپایی نقش بسیار مهمی در ایجاد پایداری سازه و افزایش مقاومت آن ها دارد. با استفاده از این عنصر، بستری صاف و پایدار برای نصب دیگر اجزای ساختمان آماده می شود.
 2. افزایش عمر مفید سازه: میلگرد بستر خرپایی از جمله عناصری است که به دلیل مقاومت بالا و پایداری، می تواند عمر مفید سازه را بالا ببرد.
 3. صرفه جویی در زمان و هزینه: نصب میلگرد بستر خرپایی به دلیل سادگی و سرعت اجرا، باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود.
 4. ایجاد زیرساخت مناسب برای مواد دیگر: میلگرد بستر خرپایی به عنوان یک پایه برای نصب دیگر اجزای ساختمان، از جمله دیوارها، ستون ها و بام ها، عملکردی مهم در ایجاد زیرساخت مناسب برای مواد دیگر دارد.

مزایای میلگرد بستر نردبانی چیست؟

 1. افزایش ایمنی: نردبانی به عنوان یک مسیر اضطراری در ساختمان ها، ایمنی افراد را در مواقع بحرانی افزایش می دهد.
 2. ایجاد زیبایی و شکوه: نردبانی به دلیل طراحی زیبا و انتخاب متریال های متنوع، از مواردی است که می تواند به شکوه و زیبایی ساختمان کمک کند.
 3. کاربرد چندگانه: نردبانی می تواند در ساختمان های مختلفی مانند ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده شود.
 4. قابلیت تنظیم: نردبانی قابلیت تنظیم و سفارشی سازی دارد و می تواند بر اساس نیازهای مختلف، شکل، اندازه و متریال مختلفی داشته باشد.
 5.  

میلگرد بستر ارزان از کجا بخریم؟

برای خرید میلگرد بستر ارزان، بهترین انتخاب خرید از ایران سازه است که تولید کننده اختصاصی میلگرد بستر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *