تولید کننده میلگرد بستر در تهران
عملکرد میلگرد بستر در دیوار غیرسازه ای

عملکرد میلگردبستر در دیوارهای غیرسازه‌ای در هنگام زلزله

فهرست مطالب

دیواره غیر‌سازه‌ای چیست؟

دیواری که برای جدا کردن فضای داخلی ساختمان به عنوان تیغه یا جداکننده کاربرد دارد، دیوار غیر سازه ای یا دیوار غیر باربر نامیده می شود. این دیوار باید زیر پوشش سقف کاملا مهار شود و در تمام ارتفاع طبقه ادامه داشته باشد.
این نوع دیوار به قاب پیرامونی خود متصل نشده است و باید قادر باشد تا نیروهای خارج از صفحه را تحمل کند و دچار خرابی و واژگونی نگردد که برای این امر امروزه از میلگرد بستر استفاده می‌شود.

بیشترین تخریب دیوارها در زمان زلزله

مطالعاتی که محققان پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله درباره خرابی‌های ناشی از زلزله ها مانند زلزله سی سخت انجام دادند، این بود که بیشترین خسارات و خرابی‌ها مربوط به دیوارها و اجزای غیرسازه‌ای است و اجرای صحیح میلگرد بستر و وال پست نظیر ناودانی منقطع در دیوارهای غیرسازه‌ای عملکرد این اجزا را در هنگام زلزله بهبود می‌دهد.
قابل ذکر است که اجرای ناصحیح وال پست در زلزله سی سخت یکی از دلایل تخریب دیوارها بوده است که در مقاله نحوه نصب ناودانی منقطع به شیوه صحیح اجرای این سازه پرداخته‌ایم.

همانطور که در تصویر میبینید، متاسفانه وال پست ها صحیح اجرا نشده اند و نتوانستند عملکرد مناسبی در زمان زلزله داشته باشند، دیوارها ترک خوردند و در بعضی موارد دچار گسیختگی کامل شده اند.

و اما راه حل چیست؟

تخریب دیوارها در زلزله
نحوه قرارگیری میلگرد بستر و وال پست در دبوار غیر سازه ای

با در نظر گرفتن موارد اجرایی پیشنهاد شده در استاندارد ۲۸۰۰ در مورد دیوارهای غیرسازه‌ای، باید در تمام رج‌های هر دیوار از میلگرد بستر استفاده شود و این مطلب که بارها در مقالات مختلف سایت اشاره کرده ایم، وال پست‌های قائم و افقی نباید به تیر و ستون‌های قاب پیرامونی دیوار وصل شوند.

خسارتی که در تصویر بالا می بینید در برابر با قیمت میلگرد بستر و قیمت ناودانی منقطع بسیار زیاد است. قیمت میلگرد بستر و اتصالات آن بسیار مقرون به صرفه است. علی الخصوص که از تولیدکننده میلگرد بستر خریداری شود.

با توجه به این موضوع که تیر و ستون‌های اطراف یک دیوار قادر هستند “دریفت” و تغییرمکان ایجاد شده را به دیوار منتقل کنند، وال پست‌ها با ایجاد فاصله مناسب می‌توانند از این انتقال و خرابی دیوارها جلوگیری به عمل آورند.

دکتر ناطقی الهی و مهندس سعید قشلاقی در پژوهشگاه زلزله اهمیت بالای استفاده از میلگردهای بستر را به اثبات رساندند که  در نمودارهای زیر قسمتی از نتایج بدست آمده نمایش داده شده است:

مقایسه فشار و تغییر شکل دیوارها در زلزله با میلگرد بستر، وال پست و بدون آنها

همانطور که در نمودارهای بالا می‌بینید، وال پست‌ها در ابتدا به صورت ناچیز مقاومت خارج از صفحه دیوار را افزایش دادند اما با افزایش بار وارده کارایی ندارند.

میلگردهای بستر علاوه بر افزایش مقاومت خارج از صفحه، رفتار دیوارها را نیز بهبود دادند. این نکته بسیار مهم است که اجرای صحیح وال پست‌ها در طول و ارتفاع دیوار اهمیت زیادی دارد و مهندسین ناظر و اجرا باید به این مورد دقت کنند.

ایشان تاکید کردند: با توجه به خسارات رخداده در زلزله سی سخت، برای جلوگیری از ایجاد خسارات شبیه به این در زلزله‌های بعدی، مطالعات در زمینه دیوارهای غیرسازه‌ای ادامه پیدا کند و راهکارهای مختلف برای بهبود این اجزاء مورد آزمایش و بررسی بیشتر قرار گیرند، علاوه بر آن در دیوارهای غیرسازه‌ای حتما باید از میلگرد بستر استفاده شود. استفاده تنها از وال پست‌های قائم و افقی، همانطور که در خرابی‌های این زلزله دیده شد، عملکرد مناسبی در دیوارها ایجاد نکردند و دیوارها دچار گسیختگی و ترک شدند.

وال‌پست‌ها نباید به تیر و ستون‌های قاب پیرامونی دیوار وصل شوند و با ایجاد فاصله از آنها قرار گیرند.

میلگردهای بستر ضمن افزایش مقاومت خارج از صفحه دیوارها، یکپارچگی دیوارها را نیز حفظ می‌کنند که در هنگام زلزله عامل بسیار مهمی در حفظ عملکرد مناسب دیوارها و جلوگیری از خسارات جبران ناپذیر دارد.

البته باید مطالعات بیشتری برای استفاده از این مصالح و راه حل های جدید انجام شود تا بتوانیم در جهت بهبود عملکرد دیوارهای غیرسازه‌ای در زلزله‌های آینده، راهکارهای اجرایی و مناسبی ارائه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *