تولید کننده میلگرد بستر در تهران
علت افزایش قیمت اهن الات و میلگرد بستر

علت افزایش قیمت آهن آلات و میلگرد در آبان 1402

فهرست مطالب

به نظر می‌رسد با شعله ور شدن جنگ فلسطین و اسرائیل، شرایط اقتصادی به طور واضحی با شش ماه اول سال متفاوت خواهد بود. در این روزها شاهد شکل‌گیری یک موج تورمی جدید، رشد قیمت ارز و کاهش ارزش ریال در اقتصاد ایران هستیم. این شرایط قطعا تاثیر خود را در همه بازارها از جمله فولاد می‌گذارد. در ادامه به بررسی بازار آهن و علت افزایش قیمت آهن آلات اعم از قیمت میلگرد بستر در روزهای آینده خواهیم پرداخت.

پس لرزه‌های جنگ فلسطین در افزایش قیمت آهن‌آلات

یک روز پس از آغاز جنگ میان نیروهای حماس و اسرائیل قیمت ارز و سکه در بازار ایران روند صعودی را شروع کرد.

در معاملات روز چهارشنبه 10 آبان، هر دلار با قیمت 51،660 تومان معامله می‌شود در حالی که این رقم در پیش از آغاز جنگ ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان بود. قیمت یورو نیز به 54451 تومان رسیده است.

به نظر می‌رسد حمایت ایران از حماس در جنگ با اسرئیل موجب نگرانی سرمایه‌گذاران در بازار و در نتیجه کاهش ارزش ریال شده است و این کاهش ریال و افزایش قیمت دلار به صورت مستقیم، روی قیمت آهن آلات تاثیر گذاشته و باعث افزایش قیمت هر مدل میلگرد از قبیل میلگرد بستر که در حوزه کاری ماست، شده است.

کدام عامل در رشد نرخ اخیر فولاد، نقش کلیدی ایفا نمود؟

مهم‌ترین سؤالی که این روز‌ها برای مهندسین پروژه‌های ساختمانی مطرح می‌شود، این است که علت افزایش قیمت آهن چیست؟ همانطور که در پاراگراف قبل اشاره شد، یکی از فاکتورهای مؤثر در افزایش هزینه فولاد در ایران، سیاست‌های بین‌المللی کشور است که به‌صورت مستقیم روی نمودار نرخ این محصول تأثیر گذاشته است. براساس پیش‌بینی‌های انجام شده توسط تحلیلگران اقتصادی، می‌توان ادعا کرد که نرخ مقاطع فولادی در ایران تا اواخر سال 2023 روند صعودی خواهد گرفت.

عوامل تاثیرگذار در قیمت میلگرد

  • کاهش عرضه به سبب تحریم‌ها
  • کاهش میزان صادرات و واردات
  • نوسانات موجود در بازار ارز
  • بازار بورس
  • احتکار آهن آلات
  • سیاست های بین المللی در جنگ حماس

راهکار کنترل قیمت افزایشی اهن و فولاد

بازار در حال حاضر به میل و اراده بازارساز حرکت می‌کند و از مولفه‌های بنیادین بازار فاصله گرفته است. در ایران نرخ‌ها بر اساس دو شاخص نرخ تورم و نرخ ارز مشخص می‌شوند؛ در سال 99 مشاهده کردیم که روز به روز با کم ارزش شدن ریال، همچنان نرخ ارز افزایش یافت و بر قیمت تمامی محصولات اعم از آهن آلات و قیمت تیرآهن و سایر محصولات تاثیر گذاشت.

ناگفته نماند قیمت مقاطع فولادی نه تنها در ایران بلکه با توجه به شرایط پیش آمده کل دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است و بازارهای جهانی را دستخوش تغییرات و گرانی کرده است و این موضوع روی خرید تمام مصالح ساختمانی مانند خرید میلگرد بستر هم تاثیر خود را گذاشته است.

موارد زیر راه حل کنترل کلی این افزایش قیمت است:

  • افزایش حجم عرضه
  • همگام‌سازی قیمت فولاد بر اساس دلار آزاد
  • جلوگیری از فشرده شدن بیش از حد نرخ فولاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *