تولید کننده میلگرد بستر در تهران
پلاستر وال مش چیست؟

پلاستر وال مش چیست؟

فهرست مطالب

وال مش یک جایگزین نوین برای وال پست‌های سنتی فلزی و بتنی محسوب می‌شود. این نوع وال پست که از پلاستر وال مش، مش توری فایبرگلاس AR و یا توری فیبر کربن در ساختار آن استفاده می‌شود، به راحتی عملیات نصب در ساختمان‌ها را انجام می‌دهد. مزایای وال مش شامل داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد و عدم پیچیدگی در نصب آن در ساختمان‌ها است. وال مش با ترکیب این عناصر باعث ایجاد یک کامپوزیت قدرتمند می‌شود که برای مهار دیوارهای پیرامونی در برابر نیروهای جانبی کارآمد است. در چندین سال اخیر، به دلیل مزایای وال مش، در ساختمان‌ها بهره‌برداری و استفاده از آن در نظر گرفته شده است.

پلاستر وال مش چیست؟

پلاستر وال مش، شبیه همان ملات سیمانی یا گچی قدیم است که از آن برای تثبیت مش فایبرگلاس مورد استفاده در مقاوم سازی دیوار غیر سازه‌ای استفاده می شود، ویژگی های خاص آن شامل مقاومت بالا، کاربرد آسان و سرعت اجرای بالا و دوام عالی می باشد. استفاده از پلاستر وال مش به دلیل پوشش باکیفیت و مقاومت بالا، منجر به دوام و افزایش طول عمر ساختمان و همچنین کاهش هزینه تعمیر و نگهداری می شود.

چرا باید از سیستم مش و پلاستر وال مش در ساختمان‌ها استفاده کرد؟

در کاربرد وال مش، دیوارها از ارتعاشات کم و زیاد محافظت شده و جابه‌جایی همگام آن ها بدون حرکت خارج از صفحه اتفاق می‌افتد که از بروز آسیب جلوگیری می‌کند. استفاده از سیستم وال مش به علت قیمت مناسب و اجرای آسان مورد توجه کارفرمایان و مجریان صنعت ساخت و ساز قرار گرفته است.

عواملی که موجب رواج استفاده از وال مش شده‌اند شامل :

 • ابزار لازم برای نصب میلگردهای بستر و وادارهای قائم و افقی در ساختمان‌های قدیمی و بدون وال پست به کار نمی‌رود و این باعث آسانی در اجرای وال مش می‌شود.
 • استفاده از پلاستر وال مش سیمانی یا گچی که با به وجود آوردن ماتریس پایه باعث تثبیت و یکپارچه سازی دیوار در سطح مورد نظر شده و به انتقال نیرو کمک می‌کند.
 • در سیستم وال مش می‌توان به صورت مستقیم بدون نیاز به میلگرد بستر اقدام به نصب مش کرد که این اقدام باعث کاهش هزینه اجرایی و متریال بکار رفته شده می‌شود.
 • حذف وادارها، نبشی کشی، میلگرد بستر و جوش کاری قطعات در سیستم وال مش باعث کاهش هزینه های اجرایی و افزایش سرعت اجرای پروژه می‌شود.

اجزای سیستم وال مش


به طور کلی سیستم وال مش بر اساس سیستم FRCM که در آیین نامه ACI819 آمده است می‌باشد که در آن از کامپوزیت مسلح شده برای مهار کردن دیوارها استفاده می‌شود.
از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده آن می‌توان به مش FRP، نبشی‌های کنترل کننده حرکت خارج ازصفحه دیوار، مصالح جداکننده دیوار از قاب ساختمان مثل یونولیت و پلاستر گچی یا سیمانی که به پلاستر ویژه والش معروف است اشاره نمود. به طور دقیق‌تر این سیستم از دو لایه مش فایبرگلاس در دو طرف دیوارکه با پلاستر گچی یا سیمانی پوشانده می‌شود، تشکیل می‌شود

خرید وال مش

انواع پلاستر وال مش کدام است؟

در زمینه پلاستر وال مش، انواع زیادی وجود دارد، اما پراستفاده‌ترین آن‌ها پلاستر سیمانی و پلاستر گچی هستند. پلاستر وال مش سیمانی و گچی در قالب پودر خشک بسته بندی شده و باید پیش از استفاده با آب ترکیب شده و ملات خمیری با کارایی بالا به دست آمده شود.

پلاستر سیمانی

پلاستر سیمانی تک جزئی از ترکیبات سیمان پرتلند، ماسه، سنگدانه‌ای ریز و پلیمرها با نسبت معین تشکیل شده و توسط الیاف مش شیشه‌ای قوی تقویت می‌شود. این نوع پلاستر پوششی چسبنده است که به دلیل قدرت چسبندگی و نفوذپذیری کم، گزینه مناسبی برای استفاده در سیستم‌های وال مش و FRCM است. علاوه بر این، با استفاده از پلاستر سیمانی می‌توان مانع از نفوذ رطوبت، حرارت و سایر عوامل محیطی به دیوار شد. این نوع پلاستر از انقباض و انبساط ناچیز برخوردار است که مانع از ترک شدن پس از خشک شدن و عمل آوری می‌شود.

نحوه اجرای پلاستر سیمانی

جهت تهیه لایه پلاستر سیمانی، کافیست پودر آن با آب ترکیب شده و مواد پودری را به صورت یکپارچه خمیری کرده و سپس بر روی مش‌های FRP و یا با استفاده از روش پاششی و یا ماله، به سطح دیوار اعمال شود. این روش در پوشش سطوح بتنی و دیوارهای آجری و بلوک مناسب است.

الزامات آیین‌نامه‌ای پلاستر سیمانی

 • برای پلاستر سیمانی از الیاف مش شیشه‌ای با مقاومت تسلیم بیش از ۱۰۰۰ مگاپاسکال (MPa) که مقاوم به قلیا باشند، استفاده می‌شود.
 • توصیه می‌شود در پلاستر سیمانی از الیاف شیشه مقاوم به قلیا استفاده شود، زیرا محیط سیمانی دارای PH بالایی (بیش از ۱۲/۵) است و ممکن است الیاف شیشه با تاریخچه در معرض محیط قلیایی، مقاومت خود را از دست دهند. با استفاده از الیاف شیشه مقاوم به قلیا، می‌توان از ترک خوردگی الیاف در معرض محلول قلیایی جلوگیری کرد. توصیه می‌شود که الیاف حاوی حداقل ۱۶ درصد زیرکونیا باشند.
 • استفاده از الیاف شیشه مقاوم به قلیا در لایه پلاستر سیمانی، باعث افزایش مقاومت خمشی و مقاومت در برابر ضربه نمای سیمانی می‌شود و نیاز به استفاده از رابیتس فولادی را از بین می‌برد.
 • پلاستر سیمانی مانع از نفوذ رطوبت و سایر عوامل محیطی به سطح زیرین دیوار و سطوح می‌شود
 • پیشنهاد می‌شود که پلاستر سیمانی در سطوح داخلی و خارجی استفاده شود.

پلاستر گچی

پلاستر گچی یکی از مهم‌ترین فرآورده‌های ساختمانی است که با استفاده از پودر گچ، مواد معدنی و افزودنی‌های اساسی تولید می‌شود. این پلاسترها با رعایت روش‌های اصلاح شده مهندسی، خاصیت چسبندگی بالایی را به خود اختصاص داده‌اند. پلاسترهای گچی در زمینه‌های مختلف ساختمانی به کار می‌روند که به عنوان نمونه می‌توان به استفاده آنها در وال مش و پوشش فایبرگلاس اشاره کرد. پلاستر وال مش گچی با خصوصیات حرارتی، عایق صوتی زیاد و مقاومت بسیار زیاد در برابر آتش سوزی، به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها در ساختمان‌ها به شمار می‌رود. این پلاسترها دارای ویژگی‌هایی همچون انبساط و انقباض پایین، مقاومت در برابر ترک خوردگی، اجرای آسان و گیرندگی سریع هستند.

نحوه اجرای پلاستر گچی

پلاستر گچی یک مخلوط خشک پیش‌آماده است که به راحتی با میزان آب مناسب مخلوط می‌شود. شما ممکن است با توجه به درصد رطوبت هوا و متراژ سطحی که قصد پوشش آن با پلاستر گچی را دارید، میزان آب مورد نیاز را تنظیم کنید. سپس با اختلاط کردن پودر گچی با آب، مخلوط همگنی تولید خواهید کرد که قابل استفاده برای پوشش سطوح و مش‌های FRP خواهد بود. با توجه به این که پلاستر گچی به سرعت به گیرش نهایی می‌رسد، شما می‌توانید برای رنگ آمیزی سطح خود، به سرعت و در زمان کوتاهی راه‌حل یابید.

الزامات آیین نامه برای پلاستر گچی

 • پلاستر گچی یکی از پوشش‌های محافظ محبوب در وال مش‌ها برای جلوگیری از رشد قارچ و باکتری است. پلاستر گچی امروزه در اندازه‌های مختلفی برای نازک‌کاری و پوشاندن وال مش‌ها به کار می‌رود.
 • الیاف شیشه E-Glass با مقاومت تسلیم معتبری به شدت کاربردی هستند و می‌توانند برای پلاستر و نازک‌کاری گچی استفاده شوند.
 • یکی از بزرگ‌ترین مزایای پلاستر گچی این است که دیوارهای پلاستر شده بسیار مقاوم در برابر شرایط محیطی هستند. در علاوه، تعمیر آن‌ها بسیار آسان‌تر از دیوارهای دیگر است.
 • پلاستر گچی باید به اندازه‌ای باشد تا مش‌های فایبرگلاس را به طور کامل پوشانده و حفاظت کند.
 • استفاده از پلاستر گچی فقط برای سطوح داخلی مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *