تولید کننده میلگرد بستر در تهران
میلگرد بستر خرپایی

میلگرد بستر چیست؟ مزایا و معایب میلگرد بستر

فهرست مطالب

میلگرد بستر چیست؟

میلگردبستر چیست ؟ بر طبق مبحث هشتم مقررات ملی صنعت ساختمان (بند ۸-۱-۲-۳۶) میلگرد بستر یا ( bed joint reforcement ) از یک جفت مفتولِ طولیِ تغییر شکل یافته ساخته شده است که مفتول های عرضی آن به صورت نردبانی یا خرپایی به آن جوش می‌شوند و در ابعاد 5.5-11-15 سانت برای قرارگیری در درزهای ملات بین ردیف های واحد بنایی نصب می شود. میلگردبستر به صورت نردبانی به دلیل استحاکام پایین کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این مقاله از میلگرد بستر ایران سازه، اطلاعات دقیق و تخصصی درباره میلگردبستر و اتصالات مربوط به آن به شما همراهان عزیز خواهیم داد.

یکی از مسائلی که ذهن مهندسان محاسب ساختمان را درگیر کرده است، طراحی مهار مناسب برای دیوارهای غیر سازه ای است. در گذشته  سعی می‌کردند با قرار دادن جزئیات وال پست ها بصورت نبشی و یا میلگرد سعی دیوارها را مهار کنند، اما تجربه زلزله سال ۹۶ کرمانشاه تمام محاسبات مهندسان را بهم ریخت. اجرای وال پست به روش قدیمی روش مناسبی برای مهار دیوار ها نیست، زیرا در این زلزله تمامی دیوارها علی رغم پایداری سازه ها دچار فرور‌یزش شد و بر اساس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی اقدام به ارائه استانداردی جهت اجرای وال پست به روش جدید (میلگرد بستر) کرد که با عنوان پیوست ششم آیین نامه ۲۸۰۰ در خصوص روش های طراحی و اجرایی وال پست های جدید یا همان میلگرد بستر چیده شده است.  

توجه به مصالح ساختمانی و ایمنی در برابر زلزله و طوفان، بسیار حائز اهمیت و ضروری است. با توجه به اینکه ایران کشوری زلزله خیز می باشد، استفاده از میلگرد بستر برای مقاومت دیوارها در برابر زلزله، بسیار ضروری و کارآمد است. بنابراین با ما همراه شوید تا توضیحات کامل در رابطه با انواع میلگرد بستر، قیمت میلگرد بستر و … را دریافت کنید.

چرا باید از میلگرد بستر استفاده کرد؟

با توجه به جزئیات فنی و علمی، می‌توان به یک تحلیل دقیق تر و عمیق تر از عللی که سبب کاهش مقاومت سازه های آجری، بلوکی و سفالی در مقابل زلزله می شود، دست پیدا کرد. با در نظر گرفتن این نکته که میلگرد بستر، می تواند با استفاده از فناوری جوشکاری مقاومتی تولید شود و در برابر فشارهای احتمالی زلزله قابل تحمل باشد، به عنوان معماران و مهندسان حرفه‌ای، در طراحی ساختمان های مقاوم در برابر زلزله و طوفان‌های شدید، از آن بهره‌مند شد. با استفاده از این فناوری جدید، امکان طراحی و اجرای ساختمان های مقاوم در برابر بلایای طبیعی بیشتر از همیشه پدیدار شده است. به کمک این روش‌های بهینه‌سازی، می توان تلاش کرد تا ساختمان‌های امن‌تری طراحی و اجرا کرد.

مشخصات میلگرد بستر

 • جنس آن از مفتول است.
 • سطح آن آجدار است.
 • ضخامت آن 4 mm است.
 • ضد زنگ و ضد فرسایش است.

سایز استاندارد میلگرد بستر

این نوع میلگرد با طول سه متر و مفتول چهار میل تولید می‌شود. عرض میلگرد بستر هم در سایز‌های 5.5 ،11 و 15 سانتی‌متر می‌باشد. وزن آن نیز با توجه به عرض میلگرد و طول آن متفاوت است و با محاسبات ریاضی به دست می‌آید.

انواع میلگرد بستر

انواع میلگرد بستر

1-میلگرد بستر خرپایی

میلگرد بستر خرپایی مفتولی به شکل زیگزاگ بوده که از مقاومت بالاتری نسبت به میلگرد بستر نردبانی برخوردار است.
این نوع میلگرد به دو صورت تولید می‌شود: 1- با استفاده از مفتول فولادی آج‌دار 2- با استفاده از مفتول ساده
شیوه قرار گیری آنها به این صورت است که دو مفتول فولادی آج‌دار به صورت موازی و در یک امتداد قرار می‌گیرند و مفتول ساده به صورت هفت-هشت یا زیگزاگ در میانه این دو جوشکاری می‌شود.
در فیلم روبرو می توانید نمایی از میلگرد بستر خرپایی  را مشاهده کنید.

ساختار میلگرد بستر خرپایی

میلگرد بستر نردبانی 

میلگرد بستر نردبانی (Bed Joint Reinforcement)، همانطور که از نام آن پیداست به شکل عمود بر مفتول های طولی می‌باشد.
جنس نوع نردبانی از فولاد گالوانیزه آج‌‎دار است که به دلیل خاصیت گالوانیزه و آج‌دار بودن، از زنگ زدگی جلوگیری می کند و در عین حال دارای استحکام مناسبی نیز می باشد. ساختار آن به صورتی است که تنها به صورت عمودی به مفتول های طولی متصل می شود و توانایی تحمل بارهای عمودی و افقی را می دهد.
در عکس زیر ساختار آن را می بینید.

ساختار میلگرد بستر نردبانی

میزان سختی میلگرد بستر خرپایی نسبت به نوع نردبانی بیشتر است و به کارگیری آن نسبت به نردبانی ارجحیت دارد.

خرید میلگرد بستر خرپایی

جهت خرید میلگرد بستر ایران سازه روی لینک زیر کلیک کنید.

انواع اتصالات میلگرد بستر

1. گیره

گیره قطعه ای از جنس ورق گالوانیزه با حداقل ضخامت ۲ میلیمتر است که با اتصال به ستون و قلاب، قادر به انتقال نیروهای مختلف است. طراحی دقیق این قطعه اجازه تنظیم ارتفاع در ارتباط با سطح سفال یا بلوک ها را می دهد.

2. قلاب

برای ایجاد اتصال مفصلی بین دیوار و ستون، از یک قلاب استفاده می‌شود که به آسانی می‌تواند میلگرد بستر را در بر بگیرد. با ترکیب ملات، میلگرد بستر و قلاب فولادی گالوانیزه، اتصالی قوی بین دیوار و ستون به وجود می‌آید. بهتر است حداقل قطر مفتول قلاب ۴ میلی‌متر باشد تا از استحکام و پایداری آن مطمئن باشیم.

3. بست رادیکالی

بست رادیکالی، به عنوان یک قطعه فلزی، با حداقل ضخامت 2 میلیمتر و حداقل عرض 25 میلیمتر، جهت مهار خارج از صفحه در دیوارهایی که از بلوک با ملات بسکتر نازک، مانند بلوک های سبک گازی، بلوک AAC، هبلکس و غیره به هم متصل می شوند، استفاده می شود. این ابزار با توجه به جنس فولاد گالوانیزه ای که دارد، بسیار مقاوم و پایدار است و به راحتی می تواند با دیگر قطعات متصل شود. این ترکیبات فلزی را می توان در بسیاری از سازه ها، ساختمان های و قطعات فلزی استفاده کرد.

دسته بندی میلگرد بستر از لحاظ جنس

از لحاظ جنس به دو دسته استنلس استیل (stainless steel) و فولاد گالوانیزه (Galvanized Steel)  تقسیم می‌شود:

• استنلس استیل (stainless steel)

استنلس استیل که اصطلاحا فولاد ضد ‌زنگ نیز نامیده می‌شود، با اضافه کردن کروم به عنوان یک آلیاژ در برابر زنگ زدگی مقاوم می شود و در محیط‎های مرطوب قابلیت استفاده دارد.

• فولاد گالوانیزه (Galvanized Steel)

روکش فولاد گالوانیزه، از روی (Zinc) است و با هدف جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی پوشش داده می‌شود. عنصر روی، نقش محافظ را در بین رطوبت موجود در هوا و فولاد بازی می‌کند و به خوبی در برابر آب مقاومت می‌کند.

میلگرد بستر گالوانیزه بهتر است یا استنلس استیل؟

انتخاب فولاد ضد زنگ یا فولاد گالوانیزه باید با توجه به مزایا و معایب هر کدام انجام شود و باید متناسب با نوع پروژه و نیازهای مصرف کننده باشد. در صورتی که قیمت مهمتر باشد، فولاد گالوانیزه به دلیل ارزانی و انعطاف پذیرتر بودن می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. اما اگر استحکام و دوام مهمتر باشد، فولاد ضد زنگ به دلیل داشتن کروم محکم‌تر و پایدارتر می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. بنابراین انتخاب نهایی باید با توجه به نیازهای پروژه و نظر مصرف‌کننده انجام شود.

تاریخچه میلگرد بستر

درباره مصالح ساختمانی، شاید اولین سوالی که مردم مطرح می‌کنند، این است که این مصالح از چه زماني شروع به استفاده شده‌اند و آیا آنها برای استفاده در ساختمان‌های مدرن مناسب هستند یا خیر؟ در این خصوص، بررسی‌ها نشان می‌دهد که میلگرد بستر از سال ۱۸۱۳ میلادی در اروپا مورد استفاده قرار گرفته است. این مصالح نیز امروزه در کشورهایی مانند هند، استرالیا، نیوزیلند، کانادا و بسیاری دیگر، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ایران نیز، میلگرد بستر از سال ۱۳۹۲ به کار گرفته می‌شود و استفاده از آن در ساختمان‌ها بر اساس پیوست ششم لازم الزامی است. با توجه به این موضوع، می‌توانید با اطمینان از این مصالح برای ساخت سازه‌های با دوام و مقاوم استفاده کنید.

مزایای استفاده از میلگرد بستر

میلگرد به عنوان یک تکنولوژی ساختاری، دارای مزایای بسیاری است که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

 • دارای قابلیت اتصال دیوارهای متقاطع در برابر یکدیگر می باشد.
 • با امکان تعبیه در سیستم عمودی، به راحتی قابل استفاده است.
 • هنگام نصب، نیازی به دوغاب دادن ندارد و روی بلوک های ساختمانی با استفاده از ملات پر شده است.
 • سبب افزایش چشمگیر مقاومت دیوار شده و باعث ایمنی بیشتر ساختمان می شود.
 • استحکام این نوع سیستم در برابر زلزله باعث افزایش اعتماد بیشتر به ساختار می شود.
 • میلگرد دارای مقاومت فوق العاده است و سبب کاهش اصطکاک بین عناصر سازه می شود.
 • این سیستم، در برابر نیرو های برشی نیز مقاومت بیشتری دارد.
 • با استفاده از میلگرد، دیوارها و ستون ها از یکدیگر جدا شده و باعث کاهش نیروی داخلی سیستم می شود.
 • مزیت دیگر این سیستم، کنترل عرض و فاصله بین ترک های ایجاد شده بر روی دیوار به دلیل جمع شدگی و تغییر شکل های حرارتی است.
 • این نوع سیستم از شکل پذیری بیشتری خارج از صفحه دیواری برخوردار است.
 • استفاده از میلگرد، نیازی به استفاده از واحدهای ساختمانی با هندسه ویژه ندارد.

 • این سیستم به راحتی قابل استفاده در اتصال سطوح سنگی یا آجری است.

عکس میلگرد بستر

مقایسه هزینه نبشی کشی سنتی با میلگرد بستر

مقایسه قیمت دیوارچینی به دو روش نبشی کشی سنتی و میلگرد بستر:

روش دیوار چینیهزینه چیدن دیوار با لیکا طول سه مترهزینه چیدن دیوار با لیکا طول 5.5 متر
نبشی کشی سنتی1،120،000 تومان2،130،000 تومان
میلگرد بستر490،700 تومان1،587،400 تومان
مبلغ صرفه جویی با میلگرد بستر630،000 تومان542،600 تومان
درصد سود شما56 درصد سود شما25 درصد سود شما

معایب میلگرد بستر

میلگرد بستر ابزاری بسیار موثر و استانداردی برای ساخت و ساز است. با این حال، برای استفاده بهینه از آن، محاسبات دقیق و استفاده درست از استانداردهای حوزه لازم است. استفاده نادرست از میلگرد بستر به خطر ایجاد خسارات زیادی در پروژه ساخت و ساز خواهد افتاد. در ادامه، ما به صورت کامل به استانداردها پرداخته و به شما کمک خواهیم کرد تا از بهترین اندازه و مقدار میلگرد بستر برای پروژه خود استفاده کنید.

وزن میلگرد بستر و فرمول محاسبه وزن

نوع میلگرد بسترآلیاژضخامت میلگردطول شاخهعرض میلگرد بستروزن میلگرد
خرپاییمفتول آجدار4 میلیمتر3 متر5.5 سانتی متر860 گرم
خرپاییمفتول آجدار4 میلیمتر3 متر11 سانتی متر910 گرم
خرپاییمفتول آجدار4 میلیمتر3 متر15 سانتی متر960 گرم

فرمول قدیم محاسبه وزن میلگرد بستر:

در ابتدا روش قدیمی که از آن برای محاسبه وزن  استفاده می‌شده که آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

1000 / 7.8 * طول * 3.14 * شعاع * شعاع = وزن میلگرد

در فرمول قدیمی برای محاسبه وزن میلگرد لازم است تا میزان شعاع و طول میلگرد بر اساس میلی‌متر اندازه‌گیری شود و در فرمول محاسبه وزن میلگرد بستر قرار گیرد. البته روش گفته شده در بالا امروزه جایگاهی نداشته و روش جدید محاسبه وزن میلگرد جایگزین آن شده است.

فرمول جدید محاسبه وزن میلگرد بستر:

فرمول جدید محاسبه وزن میلگرد بستر بر اساس استاندارد ISO3132 بوده که فرمول مورد استفاده برای محاسبه وزن میلگرد به قرار زیر است:

162/سایز میلگرد * سایز میلگرد = وزن میلگرد

فرمول محاسبه تعداد مورد نیاز میلگرد بستر در ساختمان:

مقررات ملی ساختمان به منظور محاسبه تعداد بکارگیری، دو روش را برای رسیدن به این هدف پیشنهاد کرده است.

این دو روش عبارتند از:

1) روش محاسباتی :

در روش محاسباتی برای محاسبه تعداد میلگردهای موردنیاز باید مجموع سطح های مقطع مفتول‌های استفاده شده مساوی با ۰٫۰۰۰۷سطح مقطع موثر دیوار باشد.

2) روش تجویزی: 

در روش تجویزی که بیشتر مورد استفاده به اصطلاح اوستا کارها هست باید به ازای هر ۴۰ سانتی‌متر ارتفاع دیوار یا هر دو سه ردیف، یک ردیف میلگرد بستر مورد استفاده قرار گیرد تا باعث افزایش مقاومت دیوار شود.

عملکرد میلگرد بستر در دیوارها

وقتی میلگرد بستر داخل دیوار قرار میگیرد، نیروها و لنگرهای خارج از صفحه که به دیوار وارد می‌شود، عملا با این میلگرد بستر است که تحمل میشود.

میلگرد بستر چگونه نیروهای خارج از صفحه را تحمل می کند؟

وقتی دیوار را هل می‌دهیم در واقع به لنگر خارج از صفحه فشار می‌آوریم، در این لحظه یک طرفه میلگرد بستر، به فشار است، یک طرف آن به کشش است، عملا  این لنگر را میلگرد بستر تحمل می‌کند و یک عملکرد یکنواخت را در برابر نیروهای خارج صفحه به دیوار ما می‌دهد و عملکرد بسیار مهمی دارد و به همین دلیل است که می‌گوئیم میلگرد بستر در تمامی دیوارها باید استفاده بشود چه دیوار داخلی، چه دیوار خارجی…

بهترین جایگزین میلگرد بستر چیست؟

طبق استاندارد 2800 طراحی ساختمان، اگر طول دیوار 40 برابر ضخامتش باشد، به جای میلگرد بستر، می‌توان از وال پست استفاده کرد. همچنین در مواردی که ضخامت دیوار کمتر باشد، باید از توری وال مش به جای وال پست و میلگرد بستر استفاده کرد.

در مقاله تفاوت وال پست و میلگرد بستر، به تعریف وال پست و تفاوتهای آنها به طور کامل پرداخته ایم.

پیشنهاد خواندنی: ضوابط میلگرد بستر چیست؟

نحوه کار کردن میل بستر
همانطور که در تصویر می‌بینید، لازم است در فواصل حداکثر برابر با ۴۰۰ میلیمتر مفتول های طولی به مفتول میانی متصل شوند.

نحوه مهار دیوار غیر سازه ای با میلگرد بستر چگونه است؟

حجم تخریبی که در زلزله کرمانشاه حتی در ساختمان های نوساز مشاهده کردیم، ناشی از بی تدبیری در ساختمان سازی است. واقعیت امر این است که مهار دیوارهای غیر سازه ای فقط با کمک وال پست به تنهایی، باعث افزایش مقاومت دیوارهای پیرامونی نمی شود، باید در کنار وال پست، از میلگردهای بستر نیز برای افزایش مقاومت دیوارهای غیر سازه ای استفاده شود. 

به منظور مهار دیوار غیر سازه با میلگرد بستر دو راه وجود دارد. اولین راه استفاده از میلگردها در راستای افقی و مقاوم سازی آن ها در همین راستا است. دومین راه اجرای آن در راستای عمودی است که مزایا و ویژگی های خاص خود را دارد.

الزامات قانونی و استانداردهای جهانی آرماتور بستر

میلگرد بستر طبق استانداردهای پیوست ششم آیین نامه 2800 سازمان نظام مهندسی کشور است و دارای استانداردهای زیر است:

ANSI/AWSD1.4 از ایالات متحده

BS4449 از انگلستان

DIN488 از آلمان

5JISG3112 از ژاپن

ISO5935 از سازمان جهانی استاندارد

روش استفاده از میلگرد بستر چگونه است؟

بر طبق  استاندارهای ASTM استفاده از انواع میلگرد بستر به دو روش است:

1) به‌صورت عمودی

در روش عمودی برای قرارگیری میلگرد بستر، برای بالا آمدن دیوارها تا سقف باید آرماتور به شکل عمودی و از بین بلوک ها و آجرها عبور کند طوری که دیوار به سقف متصل نشود و  این فضای خالی بین آرماتور و تیرچه بلوک با سیمان و یا بتن، پر شود. در کل اتصال نباید برقرار شود و این باعث ایمنی در برابر زلزله می شود.

2) به‌صورت افقی

یکی از روش های اجرای میلگرد بستر، اجرای آن در راستای افقی است. برای اجرا در این راستا می توان از میلگردهای بستر نردبانی و خرپایی استفاده کرد. بدین منظور لازم است که از آرماتور کلافی با قطر 4 تا 6 میلی متر استفاده شود. سپس میلگرد در فاصله مشخصی از یکدیگر در میان مواد سیمانی، بلوک و یا آجر قرار داده خواهند شد.

در صورتی که در بخش های گوشه دیوار، سیستم وال پست قرار نگرفته باشد، می توان از میلگردهای بستر در دو ضلع دیوار نیز استفاده کرد. در غیر این صورت می توان از قلاب، گیره و جوشکاری برای مهار کردن میلگردهای بستر و متصل کردن آن ها به دیوار استفاده کرد.

طبق آیین نامه اجرایی برای میلگردهای بستر، می توان آن ها را در فاصله 50 سانتی متر از یکدیگر قرار دارد. همچنین لازم است که در حین دیوارچینی، 20 سانتی متر انتهایی میلگرد تا زاویه 90 درجه خم شود تا امکان قرار دادن آن درون بست و قلاب وجود داشته باشد. در نهایت می توان پس از قرار دادن میلگردهای افقی در دیوار، به اندازه 1.5 سانتی متر ملات روی آن قرار داد تا به طور کامل پوشیده شود

فاصله میلگرد بستر در سازه چگونه باید باشد؟

فاصله میلگرد بستر در سازه ها باید طبق استانداردها و ضوابط مربوطه تعیین شود که در اینجا برخی اصول و نکات مربوط به آن را بازگو می کنیم:
 1. فاصله افقی: فاصله افقی بین میلگردهای بستر در جهت افقی بر اساس نوع سازه مورد نظر و شرایط محیطی فرق می کند و باید استاندارد ها و ضوابطی که برای آن در پیوست ششم ذکر شده است را رعایت کرد. در غیر اینصورت عملکرد سازه و مقاومت آن بسیار کاهش می یابد و باعث خسارت مالی و جانی برای شما می شود. معمولا فاصله افقی بین میلگردهای بستر در دیوارها باید کمتر از ۴ متر باشد.
 2. فاصله عمودی: فاصله بین میلگردهای بستر در جهت عمودی نیز بر اساس نوع سازه، میزان نیروهای وارده و باربری آن دیوار متفاوت است و باید استانداردهای پیوست ششم را رعایت کرد. مقدار فاصله عمودی آرماتور بستر حداکثر ۴۰۰ میلیمتر می تواند باشد.
در کل، جدا از این مقاله برای مشخص کردن فاصله میلگرد بستر در سازه باید از مهندسان کارآزموده در این مورد کمک بگیرید.
فاصله مفتول های آرماتور بستر از همدیگر

فاصله مفتول های آرماتور بستر چقدر باید باشد؟

فاصله مفتول ها از یکدیگر چه در آرماتور بستر نردبانی، چه در آرماتور بستر خرپایی باید 16 اینچ یا 406 میلیمتر باشد.

جوش میلگرد بستر از چه نوعی است؟

جوش میلگرد بستر از شیوه جوشکاری مقاومتی است تا مقاومت‌های لازم را در برابر زلزله و آسیب‌های جدی داشته باشد.
معایبی که در سازه‌های آجری یا سفالی وجود دارد و باعث کاهش مقاومت سازه می شود را می توان با استفاده از میلگرد بستر رفع کرد.

مهمترین ویژگی میلگرد بستر چیست؟

موردی که در طی سالیان مختلف در زلزله‌ها باعث آسیب به عزیزان ما شده بود، اتصال بین دیوار و ستون بود که خوشبختانه، میلگرد بستر باعث جداسازی دیوار و ستون‌ها شد. جداسازی دیوار و ستون باعث کاهش نیروهای داخل صفحه دیوار می‌شود. علاوه بر این، استفاده از آن مقرون به صرفه است.
10 نکته مهم در استفاده از میلگرد بستر

10 نکته مهم درباره میلگرد بستر

برای مسلح کردن دیوار غیر سازه‌ای لازم هست که این نکات را بدانید:

1- همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، قطر مفتول میلگرد بستر حتما باید حداقل 4 میلیمتر باشد و حداکثر نصف بند ملاتی باید باشد که توی دیوارچینی دایرد.

2-حتما باید از جنس گالوانیزه باشند.

3- ملاتی که دور آرماتور بستر را میگیرد، اگر در معرض خاک و هوا نباشد، می‌تواند 1 سانتی متر باشد، در غیر اینصورت باید 1.5 سانتی متر باشد.

4- همپوشانی دو میلگرد بستردر هنگام اجرا باید 4 برابر قطر ان باشد، یعنی با قطر 4 میلیمتری باید 30 سانتی متر همپوشانی داشته باشند.

5- برای همپوشانی رج ها در یک امتداد نباشند.

6- عرض میلگرد بستر باید 3 سانتی متر از عرض دیوار کوچکتر باشد.

7- یک رج در میان از میلگرد بستر استفاده کنید.

8- فاصله دو ردیف نباید از 50 سانتی متر بیشتر باشد.

9- میلگرد بستر در وسط ملات قرار بگیرد.

10- میلگردهای بستر باید عاری از هرگونه گرد و غبار باشند.

اجرای میلگرد بستر

اجرای میلگرد بستر باید توسط اوستاکارهای حرفه‌ای انجام شود، در مقاله نحوه اجرای میلگرد بستر به طور کامل و مرحله به مرحله نحوه اجرای آن را شرح داده ایم. در اینجا به صورت تصویری و خلاصه مراحل را درج می‌کنیم.
نحوه اجرای میلگرد بستر
نحوه نصب

پیشنهاد خواندنی: نحوه اجرای میلگرد بستر

سوالات متداول

نحوه اتصال میلگرد بستر به نبشی چگونه است؟

برای اتصال میل بستر به نبشی، ابتدا باید میل بستر را با قلاب به نبشی بچسبانید. سپس با استفاده از سیم بکسل، میل بستر را به نبشی ببندید. در نهایت، با استفاده از دستگیره، سیم بکسل را فشار داده و بسته شده را به نبشی بچسبانید.

آیا میلگرد بستر به وال پست متصل می‌شود؟

خیر،  به وال پست متصل نمی‌شود. بلکه برای ایجاد بستری مناسب برای نصب بتن بکار می‌رود

چگونه می‌توان دستمزد اجرای میلگرد بستر را محاسبه کرد؟

دستمزد اجرا بستگی به میزان کار و تعداد میلگردهای نصب شده دارد. برای محاسبه دقیق دستمزد، بهتر است با کارفرمای خود مشورت کنید.

آیا به جای میلگرد بستر میتوان از میلگرد معمولی استفاده کرد؟

خیر با توجه به اینکه میلگرد معمولی در طی زمان در بین ملات دچار خوردگی می‌شود نمیتوان از میلگرد معمولی استفاده کرد و باید از میلگرد بستر گالوانیزه استفاده کرد.

میلگرد بستر ایران سازه چه مزیتی نسبت به نمونه‌های شرکت‌های دیگر دارد؟

 1. انعطاف‌پذیری بسیار بالا و بهبود شکل‌پذیری دیوار: با توجه به نتایج آزمون‌های انجام‌شده مفتول‌های گالوانیزه مورداستفاده تا 20% تغییر طول در این محصول مشهود است. (میلگردبستر موجود در بازار ترد بوده و کمتر از 1% تغییر طول می‌دهد.)
 2. تولیدشده به‌صورت رول به‌جای شاخه: این محصول در طول‌های 20 – 40 متر قابل‌تولید است. (میلگرد بستر موجود در بازار فقط در شاخه‌های 3 متری تولید می‌شود.)
 3. عدم نیاز به اورلب و مسلماً پرت و دورریز کمتر: با توجه به رول بودن برای هرطول دیوار بدون اورلب قابل‌اجراست. (میلگرد بستر موجود در بازار برای طول دیوار بیشتر از 3 متر به‌صورت اورلب اجرا می‌گردد.)
 4. امکان تولید در عرض‌های 6، 8، 10 و 12 سانتی‌متر با 4 الی 6 رشته مفتول با قطر 2.5 الی 4 میلی‌متر بسته به ظرفیت لازم برای دیوار (میگرد بستر موجود در بازار در سه عرض 5.5 و 11 و 15 سانتی متر همگی با 3 رشته مفتول تولید می گردد.)
 5. عدم نیاز به جوشکاری برشکاری و خم کاری جهت تولید (فقط به صورت بافته شده)
 6. کاهش هزینه حمل و انبارداری
 7. برش کاری آسان
 8. وزن مرده کمتر
 9.  قابلیت انتظار گذاشتن برای دیوارهای متقاطع با هر طولی (مدل سازی 3 بعدی)

آیا میتوان میلگرد بستر را در یک دیوار ترک خورده اضافه کرد؟

بله میتوان این کار ار انجام داد که در فیلم زیر نحوه اجرای این کار نمایش داده خواهد شد.

2 پاسخ

 1. درود بر شما، ممنون از مقاله کاملتون، لطفا درباره مقاومت خمشی دیوارهای بنایی که میلگرد بستر دارند بفرمایید.

  1. سلام ممنون از بازخوردتون.
   در خصوص دیوارهای‌ بنایی‌ غیر سازهای‌ که‌ در جهت‌ افقی‌ دارای‌ میلگرد بستر هستند، ظرفیت‌ خمشی‌ به‌ دو صورت زیر به‌ دست‌ می‌آیند:
   1- ظرفیت‌ خمشی‌ قائم‌:

   مقاومت‌ خمشی‌ اسمی‌ دیوارهای‌ بنایی‌ غیرسازهای‌ (شامل‌ دیوارهای‌ با بلوك رسمی‌، سیمانی‌ و (AAC با استفاده از رابطه‌ زیر به‌ دست‌ می‌آید.
   Mn = frs

   :Mn مقاومت‌ خمشی‌ اسمی‌ دیوار (N.mm) :fr مدول گسیختگی‌ دیوار N/mm2) یا (MPa

   :Ig ممان اینرسی‌ مقطع‌ مؤثر ترك نخورده دیوار در جهت‌ خارج از صفحه‌ (mm4) :C فاصله‌ مرکز سطح‌ مقطع‌ مؤثر دیوار تا دورترین‌ تار کششی‌ (mm)

   :s نسبت‌ Ig به‌ C

   با ضرب مقاومت‌ اسمی‌ در ضریب‌ کاهش‌ مقاومت‌، مقاومت‌ طراحی‌ از رابطه‌ زیر به‌ دست‌ می‌آید:
   Md = ØMn

   مقاومت‌ خمشی‌ طراحی‌ باMd و ضریب‌ کاهش‌ مقاومت‌ با Ø نشان داده شده است‌ که‌ مقدار آن برای‌ دیوارهای‌ بنایی‌ غیرمسلح‌ برابر ٠/٦ است‌.

   ظرفیت‌ خمشی‌ افقی‌:

   پارامتر c عبارت است‌ از فاصله‌ دورترین‌ تار فشاری‌ تا تار خنثی‌

   محاسبه مقاومت خمشی دیوار حاوی میلگرد بستر

   که‌ در آن As، سطح‌ مقطع‌ فولاد تحت‌ کششی‌ (در خصوصی‌ میلگرد بستر سطح‌ مقطع‌ یکی‌ از مفتولهای‌ طولی‌)؛

   B، فاصله‌ تسلیحات از یکدیگر (در خصوص میلگرد بستر برابر فاصله‌ میلگردهای‌ بستر در امتداد ارتفاع دیوار می‌باشد)
   تقریبا در تمام موارد، تار خنثی‌ در داخل‌ ضخامت‌ پوسته‌ قرار گرفته‌ و مقاومت‌ اسمی‌ خمشی‌ مقطع‌ دیوار در واحد طول را می‌توان به‌ صورت زیر محاسبه‌ نمود.

   مقاومت خمشی دیواری که میلگرد بستر دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *