تولید کننده میلگرد بستر در تهران
پیوست ششم

پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰

فهرست مطالب

آیین‌نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله یا استاندارد ۲۸۰۰ (آیین نامه ۲۸۰۰) مجموعه قوانین سازه ای برای طراحی لرزه ای  سازه، در برابر زلزله است.

پیوست ششم، عنوان آیین نامه ای است که طراحی لرزه‌ای و اجرای اجزای غیرسازه‌ای معماری، را با آن می‌شناسیم و با همین عنوان کوتاه در مکالمات مالکان و مهندسین فعال صنعت عمران دیده می‌شود.

این پیوست در تاریخ ۱۳۹۸/۰۴/۰۵ به آیین نامه ۲۸۰۰ اضافه شد و الزاماتی جدید برای کاهش خسارات جانی و مالی ساختمان‌ها و همچنین بالا بردن ایمنی آنها تعیین کرد.

رعایت کردن پیوست ششم اجباری است.

و هرگاه به دلیل کوتاهی یا سهل انگاری نسبت به آن، خسارت هایی به مسکن یا ساختمانها وارد آید، کلیه مراجع ذیربط از شهرداری ها، سازمانهای نظام مهندسی و مهندسین و همه و همه باید جوابگو باشند.

بنابراین به تمامی دست اندرکاران مقوله ساختمان توصیه می شود که این پیوست را در کلیه کارهای خود اجرا کنند.

بخش های پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰

  • بخش اول تمرکز بر روی دیوارهایی از ساختمان است که اصطلاحا باربر یا حمال نیستند و هدف اصلی این دیوارها، ایجاد پارتیشن‌بندی و جداسازی برای ساختمان است. 
  • بخش دوم پیوست ششم تمرکز بر روی دیوارهایی است که به سازه چسبانده شده اند و در اصطلاح دیوارهای میانقابی هستند.
پیوست ششم

تسلیحات معرفی‌شده در پیوست ششم

میلگرد بستر

میلگرد بستر دارای ساختاری بسیار ساده است. میلگرد بستر در بین رج‌های دیوار و در داخل ملات مدفون می‌شود و عمل یکپارچه‌سازی دیوار را بر عهده دارد.

دیوارهای داخلی و پیرامونی دارای ضخامت اندکی هستند، چرا که بار مرده ساختمان باید کنترل شود و زمانی که دیوارهای ما از نوع باربر نیستند، باید وزن آن تا حد ممکن اندک باشند. پس خرید میلگرد بستر، باعث می‌شود میزان مقاومت دیوار در برابر ترک‌خوردگی‌ها، فروریزش‌ها، شکم‌دادن‌ها و … تا حد بسیار زیادی کاهش یابد و در زمان بروز زلزله میزان خسارات را بسیار کاهش دهد.

وال پست منقطع یا ناودانی منقطع

یکی دیگر از راههایی که برای اتصال دیوار به ستون وجود دارد استفاده از ناودانی منقطع است، به مانند وال پست‌های سراسری، هر دو المان وظیفه یکسانی دارند. 

تفاوت در این است که ناودانی منقطع در طول‌های کوتاه و به صورت غیر سرتاسری استفاده می‌شود و دیوار را به ستون و سقف متصل می‌کند و برای اینکه امکان حرکت در قاب برای دیوار فراهم شود، یک فاصله ۳ سانتی‌متری نیز بین وال پست و دیوار ایجادمی‌شود. دیوار باید آزادی حرکت داشته باشد.

فواید استفاده از وال پست منقطع به جای وال پست سراسری، پایین آمدن وزن سازه، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مواد اولیه، بالابردن سرعت نصب و تسهیل نصب است.

بست های رادیکالی و ساده

در دیوارهای هبلکسی که در برابر دیوارهای آجری و بلوکی ضخامت کمتری دارند و  ملات بستر آن نازک بوده امکان استفاده از المان میلگرد بستر نیست، به همین دلیل از بست تخت، بست رادیکالی، بست رادیکالی دو طرفه برای تسلیح آنها استفاده می‌شود.

به وسیله بست رادیکالی دیوار به ستون و تیر وصل شده و بلوک ها نیز به وسیله تسمه دوخت به یکدیگر متصل می‌شوند.

کاربرد بست در پیوست ششم

نتیجه گیری: درطی سال‌های اخیر زلزله‌های زیادی داشته‌ایم که برخی از آن‌ها همیشه در ذهن هموطنان ما ضبط شده و در تاریخ کشورعزیز ما به عنوان رویدادی تلخ ثبت گردیده‌ است. آیین‌نامه ۲۸۰۰ الزاماتی بود که نتیجه تجربیات جامعه مهندسان عمران و ساخت و ساز کشور برای بهبود وضعیت ساخت‌وساز در کشورما وضع شد و نتایج بسیارخوبی داشت.

مهندسان و دست اندرکاران عزیز مبالغی که برای قیمت میلگرد بستر ، قیمت اتصالات هبلکس و غیره می پردازید، در ازای چیزی که بدست می آورید بسیار ناچیز است، پس مراقب جان هموطنان مان باشید.

پیشنهاد خواندنی: ضوابط میلگرد بستر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *