تولید کننده میلگرد بستر در تهران
اجرای صحیح میلگرد بستر

۰-۱۰۰ اجرای میلگرد بستر همراه با ریزه کاری‌های آن

فهرست مطالب

در این مقاله از ایران سازه، نحوه اجرای میلگرد بستر را قدم به قدم توضیح داده ایم. اهمیت نحوه اجرای میلگرد بستر  بر هیچکس پوشیده نیست زیرا اجرای ناصحیح  کار، مقاومت لازمه را در سازه ایجاد نخواهد کرد و نه تنها امنیت جان عزیزان خود را به خطر انداخته ایم، بلکه باعث اتلاف هزینه‌ها شده‌ایم.

بعد از خرید میلگرد بستر، باید اجرای صحیح آن در سازه را بدانید. همانطور که این نوع میلگرد خاص است. اجرای میلگرد از این نوع نیز خاص است

قبل از هرتوضیحی، ابتدا باید درباره چیستی میلگرد بستر بدانیم. هدف اصلی از اجرای میلگرد بستر، افزایش استحکام و مقاومت ساختمان در برابر نیروهای خارجی، مانند زلزله، است.

استفاده از بتن عموما به مقاومت ساختمان در برابر نیروهای فشاری کمک می کند، اما در مورد مقاومت کششی، عموما از مقاطع فولادی در بتن استفاده می‌شود. میلگرد بستر نیز جز همین دسته است.

قرار دادن میلگرد بستر میان ملات دیوار به افزایش مقاومت کششی ساختمان تا حد زیادی کمک می‌کند. طبق پیوست ششم استفاده از میلگرد بستر لازم الاجراست.

پیشنهاد خواندنی: ضوابط میلگرد بستر چیست؟

نحوه اجرای میلگرد بستر

نحوه اجرای میلگرد بستر
نحوه نصب

برای اتصال میلگرد بستر باید چهار مرحله را توسط افراد متخصص طی کنید.:

۱- در ابتدای کار و قبل از دیوارچینی، بست را به شکل افقی روی سازه وصل کنید. برای اتصال بست به اسکلت فلزی از تفنگ و میخ‌های مخصوص (از جنس فلزی) استفاده می‌شود. استفاده از روش جوش به شکلی که چهار طرف بست با حداقل فاصله ۴ سانتی متر وصل شده باشند نیز یکی از روش هایی است که می‌توان استفاده کرد. برای اجرای بست در ساختمان های بتنی از تفنگ، میخ مخصوص بتن، پیچ و رول بولت استفاده می‌شود. پیشنهاد ما این است که با توجه به آیین نامه، میلگردهای بستر را باید در هر ۵۰سانتی متر قرار داد.


۲- هنگام دیوارچینی ۲۰ سانتی متر انتهایی میلگرد بستر ۹۰ درجه خم شده و مستقیما درون بست قرار می گیرد. در نهایت میلگرد بستر درون رج مورد نظر روی بلکها قرار گرفته و حداقل ۱.۵ سانتی متر ملات روی میلگرد بستر تا روی بست اجرا می گردد.


۳- برای دیوارهای با طول بیشتر از ۳.۶ متر همپوشانی به طول ۲۵ سانتی متر یا ۷۵ برابر قطر میلگرد اجرا می گردد و توسط مفتول بسته می شود.


۴- جهت نصب در ساختمان های بنایی نیازی به اجرای بست نیست و فقط میلگرد بستر طبق ضوابط بالا درون رج ها قرار می گیرد.

فیلم اجرای میلگرد بستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *