تولید کننده میلگرد بستر در تهران
نحوه کار گذاشتن نبشی منقطع

کاربرد نبشی منقطع چیست؟ عملکرد آن در دیوار چگونه است؟

فهرست مطالب

نبشی منقطع یکی از جدیدترین نوع وال پست‌ها است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت تولیدی ایران سازه نیز اقدام به تولید این نوع از وال پست‌ها کرده است. جنس این وال پست از ورق فولاد گالوانیزه است و نیازی به استفاده از ضدزنگ برای پیاده سازی ندارد و در برابر پوسیدگی‌ها کاملاً مقاوم است.

ضخامت این محصول ۱ میلی‌متر است، اما از آنجایی که ورق این محصول دارای نک (شیارها و فرورفتگی های لوبیایی شکل روی آن) است استحکام به بالاتری دارد. این کار باعث شده تا میزان مواد اولیه مورد استفاده به ۵۰ درصد کاهش یابد و در عین حال استقامت آن از ورق گالوانیزه ۲۰ میلی‌متری نیز بالاتر می‌رود.

نبشی منقطع که با نام نبشی نگه دارنده دیوار نیز نام برده می‌شود تنها در طول ۳۰ سانتی‌متری تولید و استفاده می‌شود. اما طول بال آن می‌تواند متفاوت باشد و  این محصول دارای طول بال ۷ و ۱۰ سانتی‌متری است.

مزیت اصلی نبشی منقطع چیست؟

از مزایای اصلی این وال پست‌ها در مقایسه با انواع دیگر وال پست، مانند وال پست منقطع این است که می‌توان بعد از دیوار‌چینی از آن استفاده کرد. و نصب بسیار ساده‌ای دارد. در صورتی که انواع دیگر وال پستها مانند وال پست کناری و وال پست میانی را باید حتماً قبل از دیوارچینی نصب کرد. بنابراین این نوع وال پست‌ها چقدر مقرون به صرفه و بهینه‌تر می‌باشد.

نبشی منقطع گالوانیزه

ارتباط میلگرد بستر و نبشی منقطع

در اجرای دیوار مسلح شده با میلگرد بستر، می توان در ۵۰ سانتیمتر انتهای دیوار زیر سقف، از میلگرد بستر استفاده نکرد و به جای آن از ناودانی منقطع و یا نبشی منقطع گالوانیزه استفاده کرد.

از لحاظ قیمتی هم قیمت میلگرد بستر بسیار مقرون به صرفه بوده و نوع خرپایی آن استقامت بیشتری را در برابر نیروهای وارده دارد.

روش اجرای نبشی منقطع

مناسب ترین روش برای اتصال دیوار با هر ضخامتی به اعضا قائم سازه ای، استفاده از  نبشی منقطع است. در این حالت استفاده از نبشی های سرد نورد فولادی در طرفین دیوار که به وسیله پیچ و رول پلاک به عضو قائم سازه ای اتصال داده می شود، توصیه می ‏شود.

اتصال دیوار به زیر سقف به وسیله نبشی منقطع

اتصال دیوار به زیر تیر یا سقف باید به صورت اتصال کشویی بدون اتصال مستقیم دیوار به سقف و با استفاده از مهار خارج از صفحه دیوار با قطعاتی از قبیل  نبشی منقطع یا ناودانی اجرا شود. لبه بالایی دیوار را میتوان با استفاده از نبشی منقطع که به طریق مناسب به سقف سازه متصل میشود مهار نمود. نبشی های منقطع نباید به دیوار یا وادار پیچ، میخ و یا جوش شوند.

راهنمای خرید نبشی منقطع، میلگرد بستر و ناودانی منقطع

میلگرد بستر خرپایی

ناودانی منقطع

نبشی منقطع گالوانیزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *