تولید کننده میلگرد بستر در تهران
دیوار غیرسازه ای چیست؟

هر آنچه که باید درباره دیوار غیرسازه‌ای بدانید!

فهرست مطالب

دیوار غیر سازه‌ای چیست؟ دیوار غیر سازه ای، دیواری است که بر اساس بند ۷-۵-۳ آیین‌نامه ۱۸۰۰ ساختمان، برای تقسیم فضای داخلی ساختمان به عنوان دیوار جداگر استفاده می‌شود. این دیوارها باید در کل ارتفاع طبقه ادامه داشته باشند و به زیر پوشش سقف مهار شوند.  به عبارت دیگر، رگه آخر دیوار باید با ملات به سقف متصل شود.

نکته مهم این است که دیوار غیرسازه‌ای باید بار جانبی خود را با کمک عناصر کمکی تحمل کند. آیین‌نامه ۲۸۰۰، حداکثر ارتفاع این دیوارها را از تراز کف، ۳.۵ متر تعیین کرده است. اگر ارتفاع دیوار بیشتر باشد، باید از عناصر افقی و قائم به طور مناسب استفاده کرد. همچنین، لبه بالایی این دیوارها ممکن است در کل ارتفاع ادامه نیابد و نیاز به کلاف‌هایی با مقطع بتن مسلح، چوب یا ناودانی نمره ۶ یا معادل آن دارد تا به دیوار سازه‌ای تبدیل شود.

نکاتی درباره دیوار غیر سازه‌ای یا دیوار جداگر

طبق مبحث ۸ مقررات ملی ساختمان برای به حداقل رساندن صدمات وارده به اجرای غیر سازه ای در اثر تغییر شکل اجرای سازه ای جهت اتصال اجزای غیر سازه ای به اجزای سازه ای باید طرح مناسبی تهیه و ارائه شود. همچنین حداکثر ارتفاع دیوارهای غیر سازه ای و تیغه ها از تراز کف مجاور باید ۳.۵ متر باشد …. در صورت تجاوز از این حد برای پایداری بیشتر دیوار باید از مهارهای مناسب استفاده کرد و تیغه هایی که در تمام ارتفاع طبقه ادامه دارند را باید کاملا به زیر پوشش سقف مهار کرد.
توجه داشته باشید لبه قائم تیغه های دیوار غیر سازه ای نباید آزاد باشند. این لبه باید به یک تبعه و یا یک دیوار عمود بر آن قائم شود و با اتصال کافی تکیه داشته باشد. در صورتی که طول تیغه پیست بند از ۱.۵ متر کمتر باشد. لبه آن می تواند آزاد باشد.

برای اطمینان از استحکام سازه، می‌توان دیوار و تیغه‌ها را به‌طور همزمان یا با استفاده از لاریز و هشت‌گیر به یکدیگر متصل کرد. اگر تیغه پس از ساخت دیوار ساخته شود، باید به‌طور ایمن در محل تقاطع به دیوار متصل شود. در غیر این صورت، لبه آزاد تیغه در نظر گرفته می‌شود و نیاز به عنصر قائم در آن لبه است. همچنین، دو تیغه عمود بر هم باید به دقت به یکدیگر متصل شوند. هدف از استفاده از دیوارهای جداگر، تقسیم فضای داخلی ساختمان است و وزن آنها یا توسط فنداسیون یا توسط دیوارهای باربر که بین دیوار و فنداسیون قرار دارند، تحمل می‌شود.

 

حداکثر طول آزاد و جنس دیوارهای جداگر چیست؟

در ساخت دیوارهای جداگر، از آجر، بلوک سفالی یا قطعات پیش‌ساخته گچی استفاده می‌شود. این دیوارها باید ضخامتی مناسب داشته باشند؛ برای آجر حداقل ۱۱۰ میلی‌متر و برای بلوک سفالی و قطعات گچی ۸۰ میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود. طول آزاد دیوار جداگر نیز اهمیت دارد و نباید بیش از ۴۰ برابر ضخامت دیوار یا ۵ متر باشد.
پشت‌بندها نیز باید محکم و با طول مناسب، حداقل یک‌ششم بزرگ‌ترین دهانه، نصب شوند. استفاده از اجزای قائم فولادی بتن‌آرمه یا چوبی در داخل دیوار نیز می‌تواند جایگزین مناسبی برای پشت‌بندها باشد، به شرطی که دو سر آن‌ها به‌خوبی در کف و سقف مهار شده باشد.
اگر ارتفاع دیوار جداگر بیش از ۳.۵ متر است، باید با استفاده از کلاف‌های افقی، آن را تقویت کرد. همچنین، دیوارهایی که در تمام ارتفاع طبقه امتداد دارند باید کاملاً به زیر پوشش سقف متصل شوند. برای لبه فوقانی دیوارهایی که در کل ارتفاع طبقه ادامه ندارند، باید از کلاف مناسب برای اتصال به دیوار یا کلاف‌های احاطه‌کننده استفاده کرد.
لبه‌های قائم دیوارها نیز باید محکم و متصل باشند و نمی‌توانند مانند دیوارهای غیرسازه‌ای آزاد باقی بمانند. می‌توان از یک ستونک بتنی مسلح یا چوبی برای اتصال آن‌ها به دیوار یا جداگر عمود استفاده کرد. در مورد دیوارهای کوتاه‌تر از ۱.۵ متر، لبه‌ها می‌توانند آزاد باقی بمانند.

چه زمانی در دیوارهای غیر سازه ای از میلگرد بستر استفاده می‌شود؟

در دیوار غیر سازه ای غیر مسلح که با واحد مصالح بنایی ( آجر و بلوک سفالی یا سیمانی) ساخته شده باشد و طول آن از ۲.۵ متر بیشتر باشد، نیاز است در سه تراز مختلف در ناحیه یک سوم میانی ارتفاع دیوار از میلگرد بستر استفاده شود.

میلگرد بستر باید شامل حداقل دو میلگرد طولی، هر کدام به قطر حداقل ۴ میلی متر، که در فاصله برابر با دو سوم ضخامت دیوار از یکدیگر به صورت قرینه در بند بستر قرار می گیرند، باشد. برای اطلاع از قیمت میلگرد بستر با میلگرد بستر براتلو تماس حاصل کنید.

این میلگردها باید توسط میلگردهای عرضی به قطر حداقل ۶ میلی متر و در فواصل حداکثر ۲۵۰ میلی متر به یکدیگر متصل شوند. میلگردهای بستر باید بدون انفصال در سرتاسر دیوار تا محل کلاف های قائم ادامه یافته و در داخل آنها مهار شود.

 
 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *