تولید کننده میلگرد بستر در تهران
نحوه اجرای بست رادیکالی

صفر تا صد اجرای بست رادیکالی

فهرست مطالب

بست‌های رادیکالی، معروف به بست‌های ارتجاعی، نوعی بست انعطاف‌پذیر هستند که حرکت جانبی محدود دیوار را امکان‌پذیر می‌کنند. این بست‌ها پرکاربردترین نوع بست در بلوک‌های هبلکس به شمار می‌روند و برای اتصال دیوار به اعضای سازه‌ای قائم استفاده می‌شوند. این بست‌ها با ایجاد یک فاصله ۲ سانتی‌متری بین دیوار و ستون، اتصالی نرم و انعطاف‌پذیر ایجاد می‌کنند که در برابر ضربات و لرزش‌های ناشی از زلزله مقاومت می‌کند و مانع از تخریب دیوار می‌شود.

این فاصله‌گذاری باعث می‌شود بار واردشده به دیوار به‌طور موثری به تیرها و ستون‌ها منتقل شود، که در نتیجه در هنگام زلزله، با انتقال نیرو به ستون‌ها، آسیب دیوار به حداقل می‌رسد و از ترک‌خوردن و تخریب آن جلوگیری می‌شود.

 
 

 

 

نکته کلیدی نصب بست رادیکالی چیست؟

یکی از نکات کلیدی در نصب بست رادیکالی، توجه به نوع بست استفاده‌شده است. در حالی که استفاده از این بست‌ها دوام ساختمان را افزایش می‌دهد، اما باید به کیفیت آنها نیز توجه ویژه‌ای داشت. هنگام خرید، باید به متریال ساخت آنها دقت کرد و اطمینان حاصل کرد که از فولاد ضدزنگ یا گالوانیزه استفاده شده است، چرا که این متریال‌ها مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی دارند.

نصب بست‌های رادیکالی با کیفیت بالا تضمینی برای دوام طولانی‌مدت ساختمان است، چرا که این بست‌ها بین دیوارها قرار می‌گیرند و امکان تعویض یا تعمیر آنها وجود ندارد. بنابراین، باید اطمینان حاصل کرد که بهترین و باکیفیت‌ترین بست‌ها را از منابع معتبر تهیه کرد.

 
 

 

 

نحوه نصب بست رادیکالی چگونه است؟

نحوه نصب بست‌های ارتجاعی یا رادیکالی به این صورت است که آنها به‌طور مستقیم به عناصر سازه‌ای متصل می‌شوند. طبق آیین‌نامه، اتصال این بست‌ها به سازه نباید از طریق اتصالات کوبشی مانند میخ انجام شود، چرا که ممکن است به عناصر سازه‌ای مانند بتن ستون آسیب بزند. بنابراین، باید از اتصالات پیچشی مانند پیچ و مهره استفاده کرد. بخش دیگری از بست که به بلوک‌های هبلکس متصل می‌شود از طریق میخ‌های ۷ سانتی‌متری محکم می‌شود.

بست‌های رادیکالی فقط برای اتصال دیوار به ستون استفاده نمی‌شوند، بلکه برای اتصال دیوارها غیرسازه‌ای به یکدیگر نیز کاربرد دارند. همچنین، این بست‌ها در دیوارهایی که با بلوک‌های سبک بتنی ساخته شده‌اند، یکپارچگی دیوار را ایجاد می‌کنند. با رعایت اصول صحیح نصب بست رادیکالی، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که در صورت وقوع زلزله، آسیب‌های واردشده به حداقل خواهند رسید.

 
 

 

 

نکات مهم که قبل از خرید بست رادیکالی باید بدانید!

بست های رادیکال باید گالوانیزه و مقاوم در برابر زنگ باشند تا در اثر رطوبت آسیب نبینند.
طبق دستور اجرایی ۲۸۰۰، بست های رادیکالی، باید حداقل ۳ سانتی متر قطر داشته باشند. پس هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشید.
از آنجایی که کانکتورها به کمک پیچ و صفحات فلزی به بلوک ها و ستون ها ثابت می شوند، باید هنگام خرید این دستگاه ها را آماده کنید و بررسی کنید که آیا اندازه پیچ ها برای سوراخ های نصب مناسب است یا خیر.
ضخامت بست های رادیکال نقش زیادی در استحکام و مقاومت آنها دارد. هر بست باید ۲ میلی متر ضخامت داشته باشد. هنگام خرید بست حتما به این نکته توجه داشته باشید.
بهتر است بست ها را از نظر ظاهری بررسی کنید و مطمئن شوید که ترک یا شکستگی ندارند.
تعداد بست های شعاعی باید با توجه به سطح کارکرد و سطح ایمنی از نظر مهندس ناظر تعیین شود. با توجه به نحوه بست اصلی و اهمیت آن در حفاظت سازه و دیوار، به هیچ وجه نباید تعداد این بست ها را به دلیل ملاحظات مالی و اقتصادی کاهش یا افزایش داد.

جایگزین هشتگیر

بست های رادیکالی (بست ارتجاعی) برای اتصال دو دیوار به هم  استفاده می‌شود و در واقع جایگزین هشتگیر شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *